„Stop przemocy i agresji…” – to temat spotkań profilaktycznych do których przyłączyli się mundurowi z grajewskiej komendy wspólnie z pedagogiem szkolnym. Policjanci omówili rodzaje przemocy, motywy działania sprawców, sposobów przeciwdziałania agresji i przemocy rówieśniczej w szkole oraz zapoznają dzieci i młodzież ze zjawiskiem hejtu i cyberprzemocy.
Dzisiaj mundurowa z grajewskiej komendy odwiedziła uczniów Szkoły Podstawowej
im. H. Sienkiewicza w Wąsoszu. Tematem przewodnim spotkania była przemoc i agresja rówieśnicza w szkole. Policjantka przedstawiła rodzaje przemocy, ale szczególny nacisk kładła na przemoc związaną ze światem Internetu -czyli cyberprzemoc. Jest to zjawisko szeroko spotykane w kręgach młodzieży z uwagi na swój zasięg i konsekwencje. Już nie tylko przemoc fizyczna czy psychiczna ale również cyberprzemoc w dużym stopniu wpływa na zachowanie
i psychikę człowieka od najmłodszych lat.
Podczas prelekcji omówiono szczegółowo zasady postępowania kiedy jesteśmy świadkami tego typu zachowań, lub kiedy to my stajemy się ofiarami przemocy, agresji i hejtu
w Internecie. Jak sobie radzić, gdzie szukać pomocy i co najważniejsze jak nie być obojętnym na krzywdę innych – te i inne cenne rady usłyszeli dzisiaj wszyscy uczniowie.
Policjantka podkreśliła, że brak jest tolerancji na obrażanie innych, na wulgarne komentarze na portalach społecznościowych, na publikację ośmieszających informacji, zdjęć i filmów
na temat innych osób – a odpowiedzialność karna ciąży także nad osobami nieletnimi
w myśl Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji osób nieletnich.
„#Poznaj Polskę”
Wycieczka do Warszawy
10 listopada 2022 r. uczniowie klas 0-III z naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce dofinansowanej przez rządowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Udział wzięło 50 uczniów. Program wycieczki obejmował zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, Zamek i Łazienki Królewskie w stolicy .
W Centrum Nauki Kopernik uczniowie mieli okazję zaspokoić swoją ciekawość oraz naturalną potrzebę poznawania świata, poprzez oglądanie różnego rodzaju eksponatów, udział
w doświadczeniach oraz eksperymentach.
Następnie udaliśmy się z przewodnikiem do Zamku Królewskiego w Warszawie to przede wszystkim podziwianie pięknych wnętrz królewskich. Apartament Królewski czy Apartament Wielki zachwyca swoją okazałością. Nasz przewodnik przekazał nam jakie sekrety kryją
w sobie poszczególne sale Zamkowe. Pokój Marmurowy, Sala Rycerska czy Tronowa, kryją
w sobie niezmierzone tajemnice..
Park Łazienki Królewskie jest jednym z najchętniej odwiedzanych parków w Warszawie. Pięknie prezentuje się o każdej porze roku. Park jest jednym z ulubionych miejsc. Park Łazienki Królewskie, który mimo zniszczeń wojennych, prezentuje się dziś bardzo uroczo, słyną zarówno z Pałacu na Wyspie, czyli letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ale również z wiewiórek i pawi. Zwiedzanie Łazienek Królewskich
z przewodnikiem umożliwiło nam poznanie przede wszystkim historii parku i ciekawostek
z życia dworu.To wszystko pozwoliło urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabrała praktycznego wymiaru. Wrażenia oraz wiedza praktyczna z tego wyjazdu jest nieoceniona.
#Laboratoria Przyszłości
Robot jest jednym z ulubionych urządzeń małych dzieci. Zabawa nim to przyjemna nauka kodowania i programowania w przedszkolu oraz na poziomie klas I–III. Kodowanie oraz programowanie rozwijają logiczne i krytyczne myślenie, kreatywność oraz umiejętności rozwiązywania problemów. Zapraszamy na zajęcia w celu poznania możliwości robota. Głównym celem tych zajęć jest adaptacja, przystosowania się do nowego środowiska społecznego, sytuacji, warunków.
W odpowiedzi na apel Ministra Edukacji Narodowej nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „#Szkoła pamięta”. Nauczyciele wspólnie z uczniami podjęli szereg działań. Obejmowały one:
Porządkowanie Grobu Nieznanego Żołnierza – p. Barbara Chrzanowska, p. Małgorzata Cwalina oraz p. Marianna Cimochowska wspólnie z uczniami należącymi do Samorządu Szkolnego oraz przedszkolakami uporządkowali bezimienne i opuszczone groby, którymi nasza szkoła opiekuje się co roku. Była to kolejna okazja aby uczyć od najmłodszych lat dzieci i młodzież na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach.
Piesza wycieczka na cmentarz – wycieczka patriotyczna do lokalnego miejsca pamięci - cmentarz. Wycieczka miała na celu zgłębienie historii tego miejsca oraz wskazanie osób zasłużonych dla naszej społeczności. Uczniowie klasy III z wychowawczynią panią Wiolettą Zyskowską zapalili znicze w tych miejscach oraz wysłuchali pogadanki, w której wychowawczyni przedstawiła fakty naszej historii. Uczestnicy odwiedzili między innymi Grób Nieznanego Żołnierza.
W klasach I – III oraz podczas zajęć świetlicowych przygotowano prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych.
Akcja miała na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Porządkowanie Grobów – p. Barbara Chrzanowska, wspólnie z uczniami należącymi do Samorządu Szkolnego oraz klasą V uporządkowali bezimienne i opuszczone groby, którymi nasza szkoła opiekuje się co roku. Była to kolejna okazja aby uczyć od najmłodszych lat dzieci i młodzież na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach.
#SzKoŁa PaMiĘtA
W ramach akcji MEN #Szkoła Pamięta nasze przedszkolaki wybrały się na parafialny cmentarz aby uporządkować bezimienne i opuszczone groby w okolicy. Więcej zdjęć z tej akcji zamieszczono w galerii.
W trosce o zdrowie jamy ustnej dzieci w szkole prowadzone są zabiegi, których celem jest przeciwdziałanie próchnicy zębów. Uczniowie, w ramach programu profilaktycznego – objęte będą nadzorowanym szczotkowaniem uzębienia środkami fluorkowymi.
Podstępne WZW
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto, by mieli to na uwadze uczniowie naszej szkoły. Program edukacyjny dotyczący profilaktyki zakażeń HBV i HCV dla najstarszych uczniów naszej szkoły jest odpowiedzią na pojawiające się wciąż nowe przypadki zakażeń HBV i HCV. Jednym ze sposobów przeciwdziałania tej sytuacji jest podnoszenie poziomu wiedzy pozwalającej na rozpoznawanie i unikanie sytuacji narażenia na zakażenia, podejmowanie działań profilaktycznych a także umożliwiającej rozpoznanie zakażenia i przez to zapobieganie jego dalszemu rozprzestrzenianiu się.
Cele programu:
Praca z pisakiem Banach 3D w ramach programu #Laboratoria Przyszłosci angażuje emocjonalnie, kształtując takie cechy, jak wytrwałość, cierpliwość i dokładność w wykonywaniu podjętego zadania. O zaletach korzystania z długopisów 3D można mówić wiele: praca z nimi uwalnia kreatywność, ćwiczy myślenie trójwymiarowe czy rozwija wyobraźnię. Możliwości wykorzystania pisaków 3D są nieograniczone, a oto niektóre z nich w grupie naszych przedszkolaków.
W dniu 26.10.2022 r. klasa III pod opieką wychowawcy w ramach akcji MEN # Szkoła Pamięta przygotowała gazetkę ścienną poświęconą bohaterom Grobu Nieznanego Żołnierza.
Uczniowie klasy III pod opieką Pani Wioletty Zyskowskiej w ramach akcji MEN # Szkoła Pamięta odwiedzili lokalne miejsce pamięci – cmentarz, zapalili światełko pamięci oraz poznali historie związano z nim.
25 października 2022 odbyło się podsumowanie kolejnej edycji konkursu na najlepszą pracę stylistyczną pt. ,,Pszczoła bliżej nas”. Jego celem jest popularyzacja wśród uczniów roli pszczoły miodnej w środowisku naturalnym oraz wiedzy odnośnie możliwości funkcjonowania pszczoły miodnej w industrialnej rzeczywistości. Ponadto zachęcenie młodych ludzi do obserwowania życia pszczół i ich zwyczajów, zaczerpnięcia wiedzy na temat roślin miododajnych i pszczelarstwa oraz uświadomienia młodzieży znaczenia produktów pszczelich dla zdrowia człowieka. Organizatorem konkursu jest Podlaska Izba Rolnicza wraz z partnerami.
Przedmiotowy konkurs skierowany jest dla młodzieży klas 7-8 szkoły podstawowej oraz młodzieży klas 1-3 szkół ponadpodstawowych z terenów wiejskich województwa podlaskiego.
W tym roku w kategorii klas VII- VIII szkół podstawowych:
I miejsce zdobył Mateusz Wasilewski- uczeń klasy 8a
W oparciu o Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. 2017 poz. 1603). Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Wąsoszu ustala dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych:
oraz podczas trwania egzaminu ósmoklasisty:
W naszej szkole rozpoczęła się akcja Stop Agresji i Przemocy, w której wykorzystujemy sprzęt pozyskany w ramach programu Laboratoria Przyszłosci . Młodzież najstarszych klas przygotowała plakat, wszyscy uczniowie rozpoczęli promowanie pozytywnych zachowań na ,, przerwie mima " :milczymy i komunikujemy się jedynie za pomocą gestów. #LaboratoriaPrzyszłości
„Zdrowe śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia” – to hasło głoszone w wielu publikacjach. Niestety w wielu przedszkolach śniadanie nie ma nic wspólnego ze zdrowym posiłkiem. Zajrzyjmy do naszego przedszkola i sami się przekonajmy.
Przedszkolaki z naszej szkoły wykonały przy użyciu sprzętu zakupionego w ramach programu #Laboratoria przyszłości zdrowe śniadanie. Zapraszamy do naszej galerii.
Nasza szkoła w tym roku przyłączyła się do akcji MEiN pod nazwą "Szkoła pamięta". Odbywa się ona w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
„Szkoła pamięta” – propozycje działań
W bieżącym roku Instytut Książki prowadzi kolejną edycję kampanii " Mała książka- wielki człowiek", której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Jednym z jej elementów są działania na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero rozpoczynają naukę w szkole podstawowej. W tym roku szkolnym do akcji poraz kolejny dołączyła nasza grupa pierszoklasistów wraz z wychowawczynią.