15 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Ten dzień poprzedzony był tygodniowym przygotowaniem i upłynął na różnych aktywnościach związanych z tabliczką mnożenia.
Uczniowie rozwiązywali łamigłówki, ćwiczyli tabliczkę mnożenia w aktywny sposób.
W finałowym dniu patrole egzaminacyjne złożone z uczniów klas VIII – ekspertów tabliczki mnożenia razem z Panią Dyrektor odpytywały uczniów i pracowników szkoły z jej znajomości. W każdej klasie odbył się konkurs, który miał na celu wyłonienie Mistrza Tabliczki Mnożenia. Uczniowie mieli za zadanie wykonać działania mnożenia i dzielenia w zakresie 100. Poza bezbłędnym rozwiązaniem liczył się najkrótszy czas wykonania. Wśród uczestników wyłoniono zwycięzców , którzy otrzymali pamiątkowe naklejki oraz słodką nagrodę. Dzień Tabliczki Mnożenia upłynął w bardzo radosnej atmosferze, pełnej nowych przeżyć.
Dnia 8 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości.
11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, nasza ojczyzna odzyskała niepodległość. Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione, aby upamiętnić rocznicę odzyskania suwerenności przez Polskę, która po długich latach niewoli stała się wolna i niepodległa. Każda kolejna rocznica tego wydarzenia przypomina nam, jak ważny jest to dzień w historii naszego kraju. Z tej okazji mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w wyjątkowej akademii przygotowanej przez uczniów naszej szkoły. Apel wzbogaciły recytowane przez uczniów wiersze oraz patriotyczne utwory w wykonaniu szkolnego chóru.
Patriota to nie tylko człowiek stający w obronie ojczyzny w chwilach wielkiego zagrożenia. To również osoba, która na co dzień szanuje symbole narodowe, pamięta o ważnych wydarzeniach i rocznicach w historii kraju. Współczesny patriota to człowiek, który pielęgnuje pamięć o przodkach i wykazuje zainteresowanie rodzimą kulturą oraz historią.
22 października 2024 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Panią Dyrektor. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. Na koniec uroczystości uczniowie klasy drugiej życzyli pierwszakom sukcesów w nauce oraz zapewniały o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią. Nie obyło się też bez upominków od starszych kolegów i koleżanek.
Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
16 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji XXIV Dnia Papieskiego, którą przygotowali uczniowie klasy 7 pod opieką pani Marzeny Kalinowskiej- Baran. Uczniowie podczas przedstawienia przybliżyli szkolnej społeczności historię życia Karola Wojtyły oraz głęboką treść nauczania Jana Pawła II, który zaprasza młodych ludzi do pójścia za Chrystusem i zaufania Mu całym sercem, pomimo życiowych trudów i burz. Idea tak zwanego „Dnia Papieskiego” narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Jego obchody na stałe związały się z niedzielą poprzedzającą 16 października, a więc dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Podczas Dnia Papieskiego pochylamy się co roku nad jednym z aspektów nauczania Jana Pawła II. Zgłębiając to, co mówi do nas nasz Wielki Rodak, przypominamy sobie jego niezwykłe życie i dziękujemy Bogu za jego osobę.
Dzisiaj w naszej szkole rozpoczął się tydzień pt. „STOP AGRESJI I PRZEMOCY’. Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy naszej szkole włączyli się w działania mające na celu ograniczenie zachowań agresywnych oraz przemocy. Szybkie tempo życia, bieganina, brak czasu na rozmowę i spędzenie czasu z bliskimi są przyczynami budzenia się w nas agresji, uczucia powodującego szkody psychiczne i fizyczne. Musimy być świadomi, że agresja i przemoc pojawiają się „po cichu”, zaczyna się od niewinnych zachowań, takich jak wyśmiewanie czy popychanie. Gdy nie zostaną podjęte żadne działania agresja przeradza się w przemoc. Zadania przygotowane na ten tydzień mają na celu ograniczenie przemocy w szkole oraz nauczenie radzenia sobie w takich zachowaniach.
Aby wyrazić swój sprzeciw wobec agresji uczniowie codziennie będą ubrani w inne kolory. Dzisiaj dominuje kolor niebieski.
Jak co roku , tak i w tym zorganizowano w naszej szkole kurs z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Spotkania uczniów z ratownikiem medycznym – p. P. Zdańkowski obejmowały zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną.
Poprzez ciekawe formy i metody pracy wszyscy mogli nauczyć się udzielania i wzywania pomocy. W czasie szkolenia każdy uczeń miał okazję poćwiczyć na fantomie ustalony schemat udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie objęci szkoleniem już od najmłodszych lat oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego zachowania w obliczu wypadku, potrafią wezwać prawidłowo pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Dzięki takim zajęciom uczymy odpowiedzialności za siebie i innych. Im więcej uczniów znających zasady udzielania pierwszej pomocy, tym bezpieczniej wśród polskiego społeczeństwa.
W naszej szkole kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo oraz edukację związaną
z bezpieczeństwem dzieci. W ramach edukacji w tym kierunku, uczniowie klasy I uczestniczyli
w spotkaniu z policjantem. Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Policjant omówił zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.
Mamy nadzieję, że dzięki takim edukacyjnym spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.
27 września jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych i będzie w naszej szkole obchodzony jako Dzień Sportu. Uczniowie będą uczestniczyć w sportowych rozgrywkach, turniejach oraz innych atrakcjach ( dmuchańce).
Odwozy rozpoczną się od godz. 13.00 ( będą przesunięte o 30 minut)
Zbiórka rzeczy dla powodzian, zorganizowana w naszej szkole dobiegła końca. Społeczność szkolna zgromadziła mnóstwo darów. Wśród nich były między innymi woda pitna, suchy prowiant i środki czystości. Każdy gest wsparcia, każda paczka pełna niezbędnych produktów to dla osób dotkniętych przez kataklizm ogromne światełko nadziei w tych trudnych chwilach.
Chcemy wyrazić serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które włączyły się do zbiórki. Dzięki Waszemu wsparciu udało się zgromadzić nie tylko najpotrzebniejsze rzeczy, ale także okazać gest solidarności i wsparcia wobec tych, którzy tego najbardziej potrzebują. Dziękujemy, że nie pozostajecie obojętni na potrzeby innych.
Dzisiaj w naszej szkole odbyła się akcja „ Sprzątanie Świata”. Uczniowie klas 1, 2, 3 oraz 4, wraz z nauczycielami wyruszyli w okolice szkoły, boisk i placu zabaw w celu sprzątania. Wszyscy pracowali solidnie i z zapałem, mając świadomość, że chcą dbać o swoją przyszłość, dbając o stan środowiska. Serdecznie dziękujemy Wszystkim uczestnikom, którzy wykazali chęć, by zadbać o otaczające nas środowisko. Akcja „Sprzątanie Świata” to coś znacznie więcej niż coroczne oczyszczanie okolicy z odpadów. Najważniejszym jej aspektem jest poszerzenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Biorąc udział w wydarzeniu, każdy ma szansę zobaczyć na własne oczy skutki braku poszanowania środowiska naturalnego.
Samorząd istnieje po to, żeby uczniowie mogli spełniać swoje pomysły i potrzeby.
W naszej szkole w dniu 20.09.2024r. odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego.
Kandydatami byli uczniowie z trójek klasowych, klas IV - VIII.
Głosami szkolnych wyborców :
Przewodniczącym Szkoły została uczennica klasy VIII - Sandra Cimochowska
Zastępcą - uczennica klasy VIII – Gabriela Pukilowska
Skarbnik – uczennica klasy VI Izabela Bronakowska
Sekretarz – uczeń klasy VIII Jakub Laszczkowski
Wszystkim uczniom gratulujemy wygranej!
W dniach 17 –18 września, dzięki programowi „ Podróże z klasą”, uczniowie klas IV-VI naszej szkoły odkrywali piękno kraju. Pierwszego dnia udali się do Malborka , gdzie podziwiali przepiękny Zamek Krzyżacki, a następnie przejechali do Gdańska. Tam zwiedzili Zielony Most, Długie Pobrzeże z Żurawiem, Kościół Mariacki, zobaczyli Kaplicę Królewską i fontannę 4-ech kwartałów. Spacerowali ulicą Piwną oraz ulicą Długą. Uczniom bardzo spodobał się Ratusz Główno-Miejski, fontanna Neptuna, Dwór Artusa i Złota Kamienica.
Drugiego dnia czekało na naszych podróżników Muzeum Bursztynu, spacer po Skwerze Kościuszkowskim w Gdyni, plac Przyjaciół Sopotu, słynny Monciak i tzw. krzywy domek
Pomimo zmęczenia wszyscy wrócili szczęśliwi.
Apelujemy do rodziców, uczniów oraz całej społeczności Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Wąsoszu o włączenie się w zbiórkę dla ofiar powodzi.
Pamiętajcie, każda, nawet najmniejsza pomoc, ma ogromne znaczenie!.
Na naszych szkolnych korytarzach pojawiły się „Zaczytane kąciki”, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Uczniowie podczas przerw mogą usiąść wygodnie na pufie i poczytać ciekawą książeczkę. Celem kącika jest popularyzowanie czytelnictwa i motywowanie uczniów do czytania, rozbudzanie zainteresowań książką, kształcenie wrażliwości czytelniczej, rozwijanie różnorodnych zainteresowań. Książeczki w „Zaczytanych kącikach” są wymieniane raz w miesiącu.
W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do programu pt. „Youngster”. Dotyczy on dodatkowych zajęcia z języka angielskiego dla uczniów klasy 8. Zajęcia te są bezpłatne.
Formuła Programu jest oparta na zasadzie „all carrot, no stick”, czyli nauce przez zabawę – bez odpytywania, klasówek i ocen, co ma na celu zachęcie uczniów do aktywności. W ramach zajęć nauczyciele skupiają się na tym, aby pobudzić wewnętrzną motywację ucznia, akcentując nie obligatoryjność, lecz świadomy, wolny wybór, szansę edukacyjną, z której uczeń może, lecz nie musi skorzystać.
Miło nam poinformować, że nasza szkoła w ramach przedsięwzięcia „ Podróże z klasą” otrzymała dofinansowanie w wysokości 30 000 zł do trzydniowej wycieczki szkolnej Lublin – Majdanek – Sandomierz – Kazimierz zaplanowanej na 24-26 września 2024r., w której udział wezmą uczniowie klasy VII -VIII, oraz dofinansowanie w wysokości 19 800 zł do dwudniowej wycieczki szkolnej Malbork – Gdańsk- Gdynia – Sopot zaplanowanej na 17-18 września 2024r dla uczniów klas IV –VI.
Celem przedsięwzięcia jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki. Podróże to najlepszy sposób na poznawanie świata. Dają uczniom możliwość odkrywania nowych miejsc, poznania ciekawych historii, spotkania fascynujących ludzi. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także urozmaicić zajęcia edukacyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru.
Uroczystą inaugurację roku szkolnego 2024/2025 mamy już za sobą.
Czas laby i beztroski dobiegł końca. 2 września uczniowie znów pomaszerowali do szkół, aby przez kolejne 10 miesięcy zdobywać wiedzę i doświadczenie. Ten uroczysty dzień rozpoczął się Mszą Świętą, na której modliliśmy się za uczniów i ich rodziców, nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły. Po nabożeństwie uczniowie, nauczyciele, dyrekcja zebrali się na sali gimnastycznej. Pani Dyrektor Renata Karwowska gorąco przywitała zebranych rodziców, nauczycieli i przede wszystkim uczniów. Po słowach powitania nadszedł czas na część artystyczną przygotowaną przez uczniów klas 8, 3 i 4.
Życzymy, aby ten rok szkolny stał się czasem wspólnego odkrywania świata w każdym jego wymiarze. Odważnie poszukujcie nowych, nieuczęszczanych ścieżek, swojej indywidualnej drogi, a szkolny obowiązek stanie się wówczas dla wszystkich porywającą przygodą.
Informujemy, że wydawanie obiadów rozpocznie się 3 września 2024 r.
W celu zapisania dziecka na obiady refundowane należy zgłosić się niezwłocznie do GOPS w celu uzupełnienia potrzebnej dokumentacji.
Osoby korzystające z odpłatnego dożywiania mogą zgłaszać się do sekretariatu szkoły. Więcej informacji w sekretariacie szkoły.