Okres świąteczny to czas radości, szczęścia a ozdoby bożonarodzeniowe dają nam cudowny nastrój. Stąd też 21 grudnia 2022 roku w naszej szkole zorganizowane zostały przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wąsoszu warsztaty. Uczniowie na świetlicy podczas warsztatów, samodzielnie wykonały kartki świąteczne. Pracy naszych uczniów przewodniczyła p. Jolanta Koniecko – Dyrektor GOKiS, która pokazała jak wykonać piękne życzenia. Powstały niepowtarzalne dzieła sztuki. Warsztaty przebiegały w miłej atmosferze przy dźwiękach śpiewanych kolęd. Wszyscy dobrze się bawili, a wykonane pocztówki pięknie prezentują się w domach naszych uczniów. Bardzo dziękujemy pani Joli za wspaniałe spotkanie i pokazanie sposobu wykonania i ozdabiania karteczek.
Dnia 21 grudnia 2022r. dzieci z grupy przedszkolnej 4-5 latków przedstawiły Jasełka dla swoich rodziców i zaproszonych gości. Głównym celem tej uroczystości było wprowadzenie uczestników w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, kształcenie umiejętności wyrażania uczuć i przeżyć podczas inscenizacji Jasełek, wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną, rozwijanie indywidualnych predyspozycji i uzdolnień aktorskich dzieci oraz nabywanie odwagi, śmiałości podczas występów przed publicznością. Przedstawienie było wyjątkowe. Mali aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale. Dzieci przebrane w kostiumy postaci z Jasełek recytowały teksty i interpretowały w sposób aktorski swoje role. Sala wypełniona była aniołkami, które śpiewały kolędy, pastorałki i wspaniale recytowały przygotowane wierszyki. Do szopki przybyli też pastuszkowie, trzej królowie , którzy przyniosły Dzieciątku dary. Nasi artyści śpiewali pastorałki i kolędy. Całej tej uroczystości towarzyszyła przepiękna gama kolęd i pastorałek różnych wykonawców
Nasza szkoła wzięła udział w Programie Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży BAKCYL. Przeprowadzono lekcję dla naszych uczniów w formule online. Lekcje BAKCYLA była realizowana w klasie VI pod hasłami: Twoje pieniądze, Od oszczędzania do inwestowania, Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.
Wszyscy wiemy jak ważne jest zachowanie zasad ruchu drogowego, aby być bezpiecznym na drodze. W dniu 16.12.2022 uczniowie z klasy VI uczęszczające do naszej szkoły wzięły udział w pogadance na temat „Bezpiecznie w ruchu drogowym”. Głównym celem było uświadamianie jak ważne jest bezpieczne zachowanie się na drodze oraz utrwalenie już zdobytej wiedzy. Uczniowie wykazały się sporą wiedzą na temat zasad ruchu drogowego, a to czego jeszcze nie wiedziały na pewno zapamiętały dzięki wspólnej rozmowie.
W miesiącu grudniu, podczas zajęć informatyki w klasach IV – VIII realizowaliśmy działania w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie zapoznali się z działaniem nowoczesnej drukarki 3D, którą zakupiła nasza szkoła. Zainteresowanie wzbudzały przykładowe modele 3D prezentowane na zajęciach. Sporo emocji towarzyszyło uruchomienie drukarki. Nasi uczniowie śledzili etapy nakładania warstw i stopniowego tworzenia modeli. Zapoznali się z działaniem programu, wykonując proste modele.#LaboratoriaPrzyszłości
Przedszkole włączyło się do akcji społecznej „Szlachetna Paczka”, w ramach której wolontariusze naszej szkoły zbierali produkty na pomoc dla rodziny znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej. Nasze przedszkolaki przyniosły produkty na ten piękny i szczytny cel pomocy drugiemu człowiekowi. Darczyńcy (zazwyczaj rodzice przedszkolaków) mogli wrzucać produkty do skrzynki, która w okresie 23.11.2022- 04.12.2022 r. codziennie rano wystawiona była przy drzwiach wejściowych do szkoły. Uzbierane podarunki zostały przekazane dla opiekunów akcji Szlachetnej paczki w szkole.
Ogłaszamy wyniki konkursu na „EXLIBRIS BIBLIOTEKI” Wszystkie prace są piękne i wyjątkowe, dlatego wybór laureata był bardzo trudny. Spośród nadesłanych prac został wyłoniony zwycięzca. Gratulujemy naszemu uczniowi klasy VIIIa Danielowi Tarnackiemu za zdobycie wyróżnienia w opracowaniu graficznego znaku własności w technice graficznej.
Czuwaj! W dniach od 23.11.2022 do 25.11.2022r. harcerze z 9 Wąsoskiej Drużyny Harcerskiej „Infinity” uczestniczyli w biwaku namiestnictwa harcerskiego ,,Aqua” pod hasłem ,,Harcerze na nieznanych wodach”. Wcielili się w rolę piratów poszukujących zaginionego skarbu. Podczas świeczkowiska dh. Karol otrzymał granatową chustę. Wszyscy harcerze zdobyli sprawność aktora.
Sprawozdanie
z wycieczki 3 dniowej Kraków – Zakopane – Oświęcim
W dniach 14-16.11.2022r. w ramach programu ,,Poznaj Polskę” uczniowie kl. 4-8 Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Wąsoszu uczestniczyli w wycieczce do Częstochowy, Oświęcimia, Zakopanego i Krakowa.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Jasnej Góry- zespołu klasztornego oo. Paulinów, w tym Skarbca, gdzie znajduje się najstarsza część ekspozycji muzealnej: wyroby złotnicze i jubilerskie z wykorzystaniem różnorodnych kamieni szlachetnych, sprzęt liturgiczny, wota papieży, kardynałów, polskich królów oraz przedstawicieli szlachty. Pobyt na Jasnej Górze przybliżył uczniom niezwykłą wartość tego miejsca, zarówno pod względem religijnym, jak i historycznym.
Kolejny punkt wycieczki to zwiedzanie Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Uczniowie oglądali obóz niemiecki z czasów II wojny światowej, przechodzili przez poszczególne baraki, cele więzienne, krematoria, łaźnie dla więźniów, oglądali szubienice i miejsca rozstrzelania ludzi różnych narodowości (Polaków, Żydów, Rosjan, Cyganów), jak również ekspozycje upamiętniające ofiary Holocaustu. Po przekroczeniu bramy obozowej, na której widniał napis „Arbeit macht frei” /„Praca czyni wolnym”/, przeszli drogę każdego więźnia, który znalazł się w obozie od chwili rejestracji aż do śmierci. Przejście przez autentyczny teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady było nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem.
We wtorek 15 listopada w czasie pieszej wycieczki z przewodnikiem uczniowie obserwowali i podziwiali przyrodę Tatrzańskiego Parku Narodowego- Doliny Kościeliskiej. Po zakończeniu wędrówki udali się do Zakopanego, żeby zwiedzić słynną willę Atma- muzeum Karola Szymanowskiego oraz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, gdzie znajdują się relikwie Świętego Jana Pawła II oraz obrazy ścienne upamiętniające objawienia z 1917 roku trojgu pastuszkom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. Następnie nastąpił przejazd pod Gubałówkę, podczas którego uczniowie mogli ujrzeć miejsca wielu zawodów sportowych – zakopiańskie skocznie narciarskie. Na tę chętnie odwiedzaną przez turystów górę wjechano i zjechano kolejką. Kolejnym punktem programu był spacer po Krupówkach, gdzie wycieczkowicze mieli okazję do zakupu pamiątek.
Ostatnim etapem wycieczki był Kraków, no i oczywiście Królewska Katedra na Wawelu. Relikwiarz św. Stanisława w kształcie trumny, krypta biskupów krakowskich, relikwie św. Floriana, średniowieczne nagrobki królewskie w formie sarkofagów z wyrzeźbionymi podobiznami leżących władców - to tylko niektóre cenne obiekty, które uczniowie mieli okazję podziwiać. W podziemiach Katedry zobaczyli grób pary prezydenckiej – Marii i Lecha Kaczyńskich oraz trumnę Marszałka Józefa Piłsudskiego. Atrakcją zwiedzania był Dzwon Zygmunta, spacer po Sukiennicach i Kościół Mariacki. Ostatni dzień wyjazdu zakończył się pobytem w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Wycieczka dostarczyła nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Wszystkie założone punkty programu zostały zrealizowane. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień uczniowie wrócili do domu. Wyjazd ten nie odbyłby się, gdyby nie wsparcie finansowe Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Akcja w sklepach rozpoczęła się 5 września i trwała do 13 listopada. Lidl Polska podsumowuje, że w ciągu dwóch miesięcy sklepy wydały klientom miliony voucherów zwanych Talenciakami. Nasza szkoła nazbierała 330 szt. Talenciaków Każdego tygodnia liczba zaangażowanych rodziców i uczniów zwiększała się. Dzięki czemu udało nam się pozyskać gry planszowe, z których uczniowie będą korzystali w czasie bobytu w świetlicy szkolnej.
Pieczenie Pierników z wykorzystaniem sprzętu #Laboratoria Przyszłości
2 grudnia dzieci z naszej szkoły zgodnie z przedświąteczną tradycją upiekły pyszne świąteczne pierniczki.
Z pomocą pań praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Uczniowie w każdej grupie mieszały składniki, wygniatały i wałkowały ciasto według przygotowanych wcześniej przepisów. Wszystkim podobało się wykrawanie świątecznych kształtów – choinek, gwiazdek, bałwanków, aniołków, przy pomocy foremek.
Następnie słodkie ciasteczka piekły się w szkolnej kuchni. Po szkole zaczął unosić się wspaniały zapach pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój.
Gdy pierniczki były już gotowe uczniowie przystąpili do ich dekorowania lukowymi pisakami i barwnymi posypkami.
Zabawa była doskonała a pierniczki wyszły przepiękne.
AKCJA CHARYTATYWNA „Szkoło, Pomóż i Ty!”
Nasza szkoła stara się pomagać na każdym kroku!
Tym razem braliśmy udział w akcji charytatywnej wraz z Fundacją POMÓŻ I TY polegającą na rozprowadzaniu cegiełek (pomocy naukowych) na rzecz podopiecznych Fundacji na Rzecz osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty”.
W tym roku szkolnym fundacja pomaga 9-letniej Patrycji, chorującej na porażenie mózgowe, która potrzebuje pomocy finansowej na zakup specjalistycznego sprzętu ortopedycznego: ortez i gorsetu.
Udało Nam się uzbierać 900 zł, sprzedając 170 cegiełek!
Dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji.
W dniu dzisiejszym w ramach tygodnia pt. : "Patronuje nam Sienkiewicz" starsi uczniowie czytali młodszym – legendę wąsoską Jadwigi Solińskiej „Córka starosty”. Po wysłuchanej legendy dzieciaki rysowały obrazki tematyczne.
"MAŁY KSIĄŻE"
Uczniowie klas IV – VIII w dniu 29.11.2022 r. uczestniczyli w musicalu „Mały Książę” w Miejskim Domu Kultury w Grajewie. „Mały Książę” Antoine Saint Exupery, to uniwersalne dzieło towarzyszące kolejnym pokoleniom. Dzieło niezwykłe, w którym każdy- dorosły i dziecko- odnajdą coś dla siebie. Historia chłopca odwiedzającego kolejne planety i odkrywającego siebie samego, niezmiennie urzeka prostotą i szczerością
Dnia 29 listopada 2022r. uczniowie z klas I – III udali się do Miejskiego Domu Kultury w Grajewie na spektakl pt. „Piotruś Pan” na podstawie oryginału powieści „Peter Pan and Wendy” J.M. Barrie’ego. Ten radosny musical pełen ciekawych zwrotów akcji, wprowadził dzieci w niesamowity, baśniowy świat. W przedstawieniu wykorzystano piękne, kolorowe kostiumy, animacje oraz zapadające w pamięć piosenki. Młodzi widzowie nieugięcie śledzili przygody Piotrusia Pana – chłopca, który postanowił zostać dzieckiem na zawsze i zamieszkać w magicznej krainie Nibylandii. W trakcie spektaklu uczniowie pod wpływem chwili reagowali z zachwytem na odgrywane przez aktorów sceny. Do szkoły wróciliśmy pełni pozytywnych wrażeń i emocji.
W dniu 18.11.2022 r. odbyła się druga wycieczka w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Program wycieczki zakładał zwiedzanie trzech miejsc
w ciągu jednego dnia. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauk Kopernika. W centrum uczniowie mieli okazję zaspokoić swoją ciekawość oraz naturalną potrzebę poznawania świata, poprzez oglądanie różnego rodzaju eksponatów, udział
w doświadczeniach oraz eksperymentach. Następnie uczestnicy udali się z przewodnikiem do Zamku Królewskiego w Warszawie, który był drugim punktem wycieczki. Tam oglądali
i podziwiali przede wszystkim piękne wnętrza królewskie. Nasz przewodnik przekazał nam jakie sekrety i tajemnice kryją w sobie poszczególne komnaty (Pokój Marmurowy, Sala Rycerska, Tronowa. Trzecim punktem wycieczki było zwiedzanie Parku – Łazienki Królewskie, który jest najchętniej odwiedzanym miejscem w Warszawie. Miejsce to pięknie prezentuje się o każdej porze roku. Łazienki Królewskie, które mimo zniszczeń wojennych, prezentują się dziś bardzo uroczo, słyną zarówno z Pałacu na Wyspie, czyli letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ale również z wiewiórek i pawi. Zwiedzanie Łazienek Królewskich z przewodnikiem umożliwiło nam poznanie przede wszystkim historii parku i ciekawostek z życia dworu. Po opuszczeniu parku wszyscy udali się w kierunku autobusu, aby następnie wyruszyć w drogę powrotną do domu.
#Laboratoria Przyszłości Na lekcjach fizyki uczniowie korzystali z lutownicy montujac własne obwody elektryczne. Zajęcia wzbudzały ogromne emocje, wśród uczniów wyraźnie widać zainteresowanie elektroniką.
Każdy z nas może stać się świadkiem wypadku – w drodze do szkoły, w domu albo podczas wakacyjnego wypoczynku. Dlatego zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne nabyte podczas lekcji Edukacji dla Bezpieczeństwa, z zakresu I pomocy pomogą odpowiednio reagować w danej sytuacji. Taką okazję uczniowie klas 8 naszej szkoły mieli podczas lekcji praktycznych, które odbyły się w sali lekcyjnej. Młodzież zademonstrowała i przeszkoliła kolegów i koleżanki z reanimacji osoby dorosłej, nastolatka i dziecka, praktycznego użycia defibrylatora oraz podzielili się swoją wiedzą z różnych zdarzeń losowych, w których biorą udział na co dzień. Młodzi ludzie z zajęć praktycznych robili zdjęcia sprzętem zakupionym w ramach Laboratorium Przyszłości z zajęć praktycznych, które później wykorzystają w dalszej pracy na zajęciach.