Cel główny programu "Znamię? Znam je"
Upowszechnienie wśród młodzieży ponadgimnazjalnej i ponadpodstawowej wiedzy na temat profilaktyki czerniaka.
Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry, wywodzącym się z mielocytów – komórek pigmentowych wytwarzających barwnik zwany melaniną, który powoduje, że skóra ciemnieje przy kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej. Charakteryzuje się bardzo szybkim i agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami.
Czerniak stanowi tylko 6% nowotworów skóry, ale aż 80% chorych umiera z powodu choroby.
Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat.
Średni czas przeżycia od momentu diagnozy to 6 - 8 miesięcy.
Najczęściej chorują mężczyźni w wieku ok. 50 lat – jest to wynik wieloletniej niewłaściwej ekspozycji na słońce.
Czerniak jest jednym z najczęstszych nowotworów u nastolatków, którzy często korzystają z solarium, nie stosują filtrów słonecznych i przebywają na słońcu w godzinach największego napromieniowania.
Około 25% Polaków ma jasną lub bardzo jasną karnację, która łatwo ulega poparzeniom słonecznym. Osoby te w ogóle nie powinny korzystać z kąpieli słonecznych. Dodatkowo około 40% ma jasną karnację, która mimo że jest bardziej odporna na promieniowanie słoneczne, nadal jest to fenotyp, który mieści nasz naród w grupie o wysokim ryzyku zachorowania na czerniaka.
Najbardziej narażone na rozwój czerniaka są osoby: o jasnych i rudych włosach, o jasnych oczach, o jasnej lub bardzo jasnej cerze, z piegami i/lub znamionam, które słabo tolerują słońce, opalają się z dużym trudem lub w ogóle, u których w rodzinie występował czerniak
Grupą szczególnie narażoną są dzieci, których skóra nie jest jeszcze dojrzała i nie jest w stanie bronić się przed silnym promieniowaniem słonecznym. Oparzenia słoneczne wśród dzieci zwiększają dwukrotnie ryzyko wystąpienia czerniaka w przyszłości.
Profilaktyka czerniaka:
Cele programu:
Adresaci: uczniowie szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych
Znamię! Znam je? 2022/2023
W bieżącym roku szkolnym klasy VII i VIII wzięły udział w kolejnej edycji programu profilaktycznego „Znamię! Znam je?”. Patronat merytoryczny nad programem objęła Akademia Czerniaka, która jest sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. W ramach tego programu uczniowie uczestniczyli w lekcji dotyczącej samokontroli i profilaktyki zachorowania na czerniaka. Uczniowie obejrzeli film instruktażowy pokazujący w jaki sposób należy badać znamiona, które pojawiają się na ciele, na co niepokojącego należy zwrócić uwagę i kiedy udać się do dermatologa. Poznali także złote zasady, których należy przestrzegać w życiu codziennym np. odpowiedni ubiór na słońcu, stosowanie kremów z filtrem, unikanie solarium itp. Uczniowie z klasy VIII przygotowali prezentację, które przedstawili w klasie. Profilaktyka czerniaka jest bardzo ważna, ponieważ musimy pamiętać, że jeśli choroba ta zostanie wykryta szybko, w bardzo dużym stopniu możliwe jest całkowite wyleczenie. Pamiętajmy o tym!
SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZAJĘĆ
PROGRAMU PROFILAKTYKA CZERNIAKA – EDYCJA 2023/2024
Nasza szkoła włącza się w liczne akcje i programy profilaktyczne. Jednym z nich jest projekt dotyczący profilaktyki czerniaka, którego inicjatorem jest Narodowy Instytut Onkologii im. M. Skłodowskiej – Curie
w Warszawie. Jego głównym celem jest budowanie świadomości występowania czerniaka – złośliwego nowotworu skóry oraz kształtowanie odpowiedzialnych zachowań i prozdrowotnych postaw wśród młodzieży. Program skierowany jest do uczniów klas siódmych i ósmych. Podczas zajęć nt. „ Znamię! Znam je?” uczniowie poznają czynniki ryzyka oraz metody skutecznej profilaktyki czerniaka, zdobywają umiejętności samobadania skóry i odróżniania na podstawie zasady ABCDE zmian podejrzanych o charakter nowotworowy od zwykłych znamion. Uczniowie klas VII i VIII na zajęciach z wychowawcą oraz lekcjach biologii zostali zapoznani
z problematyką nowotworów skóry. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów tylko w 2018 r. zanotowano około 165 tysięcy nowych rozpoznań nowotworów złośliwych, w tym prawie 3700 czerniaków skóry. Koniecznością jest uświadomienie młodzieży o chorobie, która jest bardzo ciężka, często śmiertelna, a możliwa do wyleczenia przy szybkiej diagnozie i interwencji lekarza.
Uczniowie oglądali film edukacyjny, wykonywali gry i quizy multimedialne, zapoznali się z licznymi fotografiami znamion i czerniaków, a także otrzymali materiały graficzne ABCDE czerniaka i Złote zasady ochrony skóry, które wykorzystali do zrobienia prezentacji multimedialnych pt.: „ZNAMIĘ – ZNAM JE!”. Została wykonana gazetka szkolna na temat czerniaka.