SZANSA NA LEPSZY START

O PROJEKCIE

Od 21.11.2011 roku w Szkole Podstawowej im. H.Sienkiewicza w Wąsoszu realizowane są dodatkowe zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu nr  WND-POKL.09.01.02-596/11  pt.”Szansa na lepszy start” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego: Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1 "Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty", Poddziałanie 9.1.2 "Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych" - projekty konkursowe - Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. Okres realizacji projektu to: 01.09.2011 – 31.07.2013.

Wsparciem objęci zostali wszyscy uczniowie i uczennice klas IV-VI oraz uczniowie   i uczennice przedszkola, u których zdiagnozowano wady wymowy, łącznie 72 osoby (37 dziewczynek i 35 chłopców).

Biorą oni udział w następujących rodzajach zajęć:

1.      Moduł I - zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka polskiego dla klas IV-V:

2.      Moduł II - zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka polskiego dla klasy VI

3.      Moduł III - zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki dla klasy IV

4.      Moduł IV - zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki dla klasy V

5.      Moduł V - zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki dla klasy VI

6.      Moduł VI - zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka angielskiego dla klasy V

7.      Moduł VII - zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka angielskiego dla klasy VI

8.      Moduł VIII - zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z przyrody dla klas V-VI

9.       Moduł IX - zajęcia dla uczniów z dysleksją

10.  Moduł X - zajęcia rewalidacyjne dla trzech uczennic klasy VI

11.  Moduł XI - zajęcia logopedyczne

12.  Moduł XII - warsztaty psychologiczno-pedagogiczne – klasy IV-VI

13.  Moduł XIII – zajęcia informatyczne dla klas IV-VI.

Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze odbywają się w wymiarze 1 godziny dydaktycznej w tygodniu, zajęcia dla uczniów z dysleksją odbywają się w wymiarze 2 godzin dydaktycznych w tygodniu, zajęcia rewalidacyjne odbywają się w wymiarze 3 godzin dydaktycznych w tygodniu, zajęcia logopedyczne odbywają się w wymiarze 5 godzin dydaktycznych w tygodniu, zajęcia informatyczne odbywają się w wymiarze 1 godziny dydaktycznej w tygodniu na grupę. Zaplanowano również 3 spotkania z psychologiem w każdej klasie  po 3 godziny dydaktyczne w miesiącu marcu, kwietniu i maju.

Podczas zajęć realizowane są programy nauczania stworzone przez nauczycieli prowadzących zajęcia na podstawie przeprowadzonej diagnozy. Dzięki realizacji projektu uczniowie i uczennice mają możliwość uzupełnienia braków wiedzy i umiejętności, poznania zasad świadomego korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnej, zniwelowania wad wymowy oraz innych zaburzeń takich jak dysleksja, specyficzne trudności w nauce. Uczniowie klas IV-VI wezmą również udział w warsztatach z psychologiem dotyczących postaw wzajemnego szacunku wobec siebie i partnerskich relacji między płciami, unikania uzależnień oraz unikania przemocy. W czerwcu zaplanowany jest wyjazd do Teatru „Węgierki” i Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.