Z ŻYCIA SZKOŁY

    DZIEŃ JĘZYKÓW DOPALACZOM I UŻYWKOM MÓWIMY NIE PATRONUJE NAM SIENKIEWICZ PROMOCJA CZYTELNICTWA TRZYMAJ FORMĘ STOP AGRESJI ZDROWE ODŻYWIANIE OD NAJMŁODSZYCH ZNAMIĘ? ZNAM JE?

    SZKOLNE AKCJE

    ZNAMIĘ? ZNAM JE?

    Cel główny programu "Znamię? Znam je" 

    Upowszechnienie wśród młodzieży ponadgimnazjalnej i ponadpodstawowej wiedzy na temat profilaktyki czerniaka.

    Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry,  wywodzącym się z mielocytów – komórek pigmentowych wytwarzających barwnik zwany melaniną, który powoduje, że skóra ciemnieje przy kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej. Charakteryzuje się bardzo szybkim i agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami.

    Czerniak stanowi tylko 6% nowotworów skóry, ale aż 80% chorych umiera z powodu choroby.

    Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat.

    Średni czas przeżycia od momentu diagnozy to 6 - 8 miesięcy.

    Najczęściej chorują mężczyźni w wieku ok. 50 lat – jest to wynik wieloletniej niewłaściwej ekspozycji na słońce.

    Czerniak jest jednym z najczęstszych nowotworów u nastolatków, którzy często korzystają z solarium, nie stosują filtrów słonecznych i przebywają na słońcu w godzinach największego napromieniowania.

    Około 25% Polaków ma jasną lub bardzo jasną karnację, która łatwo ulega poparzeniom słonecznym. Osoby te w ogóle nie powinny korzystać z kąpieli słonecznych. Dodatkowo około 40% ma jasną karnację, która mimo że jest bardziej odporna na promieniowanie słoneczne, nadal jest to fenotyp, który mieści nasz naród w grupie o wysokim ryzyku zachorowania na czerniaka.

    Najbardziej narażone na rozwój czerniaka są osoby: o jasnych i rudych włosacho jasnych oczacho jasnej lub bardzo jasnej cerzez piegami i/lub znamionam, które słabo tolerują słońceopalają się z dużym trudem lub w ogóleu których w rodzinie występował czerniak

    Grupą szczególnie narażoną są dzieci, których skóra nie jest jeszcze dojrzała i nie jest w stanie bronić się przed silnym promieniowaniem słonecznym. Oparzenia słoneczne wśród dzieci zwiększają dwukrotnie ryzyko wystąpienia czerniaka w przyszłości.

    Profilaktyka czerniaka:

    • Nie opalaj się w solarium – jest to główny czynnik wywołujący czerniaki u młodych ludzi.
    • Unikaj przebywania na słońcu w godzinach 11:00 – 16:00.
    • Ochrona skóry – stosuj kremy z filtrem, noś czapkę i okulary przeciwsłoneczne latem nawet w pochmurne dni.
    • Raz w miesiącu oglądaj swoja skórę – sprawdź, czy twoje znamiona się nie zmieniają bądź czy nie pojawiły się nowe.
    • Jeśli zauważysz coś podejrzanego, udaj się do dermatologa bądź chirurga – onkologa.
    • Przynajmniej raz w roku odwiedzaj dermatologa bądź chirurga – onkologa w celu sprawdzenia, czy wszystko w porządku.

    Cele programu:

    1. upowszechnienie wiedzy na temat czerniaków,
    2. budowanie postaw prozdrowotnych u młodzieży ponadgimnazjalnej,
    3. nabycie przez uczniów umiejętności rozpoznawania czerniaka,
    4. nauczenie regularnego samobadania skóry,
    5. przekazanie wiedzy o czynnikach podnoszących ryzyko zachorowania na czerniaka oraz zasadach ochrony przed tym nowotworem.

    Adresaci: uczniowie szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych

    Znamię! Znam je? 2022/2023

    W bieżącym roku szkolnym klasy VII i VIII wzięły udział w kolejnej edycji programu profilaktycznego „Znamię! Znam je?”. Patronat merytoryczny nad programem objęła Akademia Czerniaka, która jest sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. W ramach tego programu uczniowie uczestniczyli w lekcji dotyczącej samokontroli i profilaktyki zachorowania na czerniaka. Uczniowie obejrzeli film instruktażowy pokazujący w jaki sposób należy badać znamiona, które pojawiają się na ciele, na co niepokojącego należy zwrócić uwagę i kiedy udać się do dermatologa. Poznali także złote zasady, których należy przestrzegać w życiu codziennym np. odpowiedni ubiór na słońcu, stosowanie kremów z filtrem, unikanie solarium itp. Uczniowie z klasy VIII przygotowali prezentację, które przedstawili w klasie. Profilaktyka czerniaka jest bardzo ważna, ponieważ musimy pamiętać, że jeśli choroba ta zostanie wykryta szybko, w bardzo dużym stopniu możliwe jest całkowite wyleczenie. Pamiętajmy o tym!

     

     

    Aktualności

    Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Wąsoszu
      ul. Piaskowa 31
      19-222 Wąsosz
    • 086 2731154

    Galeria zdjęć